روستای جشوقان

روستای تاریخی جشوقان از توابع بخش کوهپایه، در۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان با ارتفاع ۱۹۲۰ متر از سطح دریا واقع شده است. قدمت آن بیش از ۲۰۰۰ سال تاکنون به ثبت رسیده ولی غارهای مسکونی موجود در شرق روستا نشان دهنده قدمت بیشتر این روستا میباشد. طی بررسی های به عمل آمده جشوقان دارای ۴ گورستان بوده که در ۲ گورستان آن زرتشتی، یکی قسمتی مسلمان، قسمتی زرتشتی (بیش از ۵۰۰ سال نیز قدمت سنگ دارد) و دیگری مسلمان دفن شده اند.

روستای جشوقان دارای ۴ مسجد بنام های وزیر- مسجد النبی- مسجد جامع (دلاورآقا) و مسجد آیت اله میرجلال الدین امیر می باشد که مسجد جامع (دلاورآقا) و مسجد النبی به ثبت آثار فرهنگی رسیده. مسجد وزیر قرن چهارم هجری ساخته شده، مسجدالنبی قرن ششم هجری و مسجد جامع (دلاورآقا) قرن دهم هجری که درعهد صفویان بازسازی شده. آیت اله میرجلال الدین امیر که یکی از مساجد به نام وی نام نهاده شده، جد سادات حکیم عراق و سادات بحرالعلوم بروجرد (از جمله آیت الله العظمی بروجردی ره) می باشد و حیات آن به قرن دهم هجری برمی گردد.

در وسط روستا نیز حمام قدیمی وجود دارد که از لحاظ ساختمانی مشابه حمام وکیل کرمان می باشد و همراه با مسجد جامع توسط میراث فرهنگی در حال بازسازی می باشد. از وقف نامه های موجود و مستندات دیگر که بعضی بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد مبین آن است که این روستا مرکز روستاهای اقماری بوده وهمچنین ازکنار آن جاده ابریشم می گذشته. غارهای موجود که به آن اشاره شد اکنون در حال آماده شدن برای ثبت میراث فرهنگی می باشد و نکته جالب اینکه غارها دوطبقه و تو در تو می باشد. قلعه قدیمی روستا هم که متاسفانه در اثر گذشت زمان و عدم رسیدگی توسط مسئولین مربوطه تا حد زیادی تخریب گردیده، هنوز هم یکی از اسناد تاریخی روستا بشمار می رود. امروزه هم جشوقان میزبان گردشگران و دانشجویان رشته های مربوط به باستان شناسی و سایر علاقه مندان به ایران کهن می باشد که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود.

 منبع: همگردی

6 نظر

 1. حسىن جاوىدجابرى فرد 30 آگوست 201530 آگوست 2015 گفته:

  سلام. ازاینکه. تاریخ گذشته این روستارابه نمایش کشیدیدازشماتشکرمیکنم .امیدوارم توفیق بازدیدکامل نصیبم گردد.قم.ج.ج.ف

  • اس م اع یل 30 آگوست 201530 آگوست 2015 گفته:

   نظر شما …از توضیعات کامل شما متشکر به امید روز های بهتر..

 2. محمدحیدری 30 آگوست 201530 آگوست 2015 گفته:

  اززحمات عزیزان تشکروقدردانی می کنم.

 3. محمدحیدری 30 آگوست 201530 آگوست 2015 گفته:

  اززحمات عزیزان تشکروقدردانی می کنم. درنقشه موجوددرسایت شماعنوان روستاهای دستگردومزرعه نو عرب هاو….وجودندارد.

 4. محمدعباس 30 آگوست 201530 آگوست 2015 گفته:

  با سلام و خسته نباشید خیلی ممنون که اطاعات این روستا رو قرار دادید در ضمن خانم بنده اصالتا متعلق به این روستای خوشگل می باشد و خودم اصالتا متعلق به روستای ارنگه در جاده چالوس زیبا ترین جاده دنیا با تشکر فراوان

 5. سهراب لره 30 آگوست 201530 آگوست 2015 گفته:

  سلام. ما جشوقان را با علی عباسیان می شناسیم . فقط با شنیدن نام جشوقان علی و بزرگواری او به ذهنمان می اید. استان چهارمحال و بختیاری با یک میلیون لر بختیاری علی را دوست دارندو تا پای جان از او دفاع خواهند کرد. علی عباسیان یک طرف و کل شرق استان اصفهان یک طرف

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top